Ogłoszenia parafialne na niedzielę 6 marca 2022 r.

Spis treści

  1. Intencje mszalne
  2. Pomoc dla Ukrainy
  3. Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale
  4. Kandydaci do bierzmowania
  5. Sprzątanie kościoła

I

Intencje mszalne – 6 – 13 luty 2022 r.

Niedziela – 6 marzec 2022r.

Godz. 7.00 – Od dzieci – za śp. Antoninę, Jana Ofiara, Danutę Górka.

Godz. 9.00 – Dz – bł w intencji Krystyny i Jana Górka w kolejną r. ślubu, o zdrowie, o dalsze Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Małżonków, dzieci i wnuków.

Godz. 12.00 – Za Parafian.

Poniedziałek – 7 marzec 2022r.  

Godz. 7.00 –  Od uczestników pogrzebu – za sp. Kazimierę Kwiatkowską w 7 dzień po śmierci.

Wtorek – 8 marzec 2022r.   

Godz. 7.00 – Od uczestników pogrzebu, za śp. Henryka Puka.

Środa 9 marzec 2022r.

Godz. 7.00 – Marian Chojnacki z Kruszyny – za sp. Janinę w r. śmierci, Stanisławę, Mariannę, Jana Chojnackich, Mariannę, Helenę, Adama, Jana, Walentego Zegarek, Janinę Kłosińska.

Czwartek10 marzec 2022r.

Godz. 7.00 – Józef Koperski z Wierzchowin – za sp. Jadwigę, Jana, Bronisława, Aleksandrę Koperskich, Juliannę, Józefa Sieradzkich.

Piątek11 marzec 2022r.     

Godz. 16.00 – Droga Krzyżowa.

Godz. 16.30 –  Teresa Tchorzewska z Jeziorna –

Sobota – 12 marzec 2022r.

Godz. 7.00 – Stanisława Grabowska z Bierwiec – za sp. zmarłych z rodziny Zagnieńskich, Mieczysława w r. śmierci, zmarłych z rodziny Grabowskich, siostrę Albertynką, Krystynę Kundera.

Godz. 7.30 – KŻR Bożena Krupa z Bierwiec – za sp. Leokadie Adamczyk.

Niedziela – 13 marzec 2022r.

Godz. 7.00 – Za Parafian.

Godz. 9.00 – Jadwiga Skiba z Sakinówki – za sp. Grzegorza, Jana, Kazimierę Skibów, Józefa, Cecylię, Jana Sumińskich.

Godz. 12.00 – Od Dzieci – dz – bł w intencji Janiny Komorowskiej z Czarnego Ługu w 80 r. urodzin, o zdrowie, dalsze Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej dla Jubilatki, dzieci, wnuków, prawnuków i całej rodziny.

II

Jeśli nie wszyscy, to na pewno wielu z nas wie że od wtorku gościmy w naszej parafii, w budynku parafialnym uchodźców wojennych z Ukrainy. W tym momencie w budynku mieszka 20 osób: 13 dzieci i 7 dorosłych.

Ci którzy są teraz, będą w tym budynku mieszkać dłużej, być może kilka czy kilkanaście miesięcy, a może i dużo dłużej. Tego to oni sami dziś nie wiedzą, jak rozwinie się dalej sytuacja na Ukrainie.

W tym budynku przed nimi były osoby, które zatrzymały się w naszej parafii na krótko: na, dzień, dwa, trzy dni. Trochę odpoczęli po trudach kilkudniowej podróży i spania w samochodzie, ogrzali, wykąpali i ruszyli w dalsza drogę.

Na samym początki była u nas rodzina 6 osobowa, która po dwudniowym odpoczynku, przez Warszawę pociągiem wyjechała do Belgii, do rodziny która tam zamieszkuje. Rodzina ta szukała transportu na dworzec kolejowy do Warszawy i dziękuje panu Radnemu Marcinowi Drewnowskiemu i panu Pawłowi Adamczykowi, że w środku nocy, te rodziny odwieźli na dworzec do Warszawy.

Ale nie wszyscy mają rodzinę na zachodzie Europy, nie wszyscy mają gdzie jechać i dlatego są tacy którzy w naszej parafii pozostaną dłuższy okres czasu.

Wśród nich są także i tacy, którzy mieszkali w stolicy Ukrainy, w Kijowie. Opowiadali że ich rodzinny dom nie został jeszcze zniszczony, ale jednak bomby i rakiety spadały na ulice na której mieszkają.

Pragnę podziękować tym którzy na różne sposoby pomagali aby ten budynek, od wielu lat praktycznie nie zamieszkały, nie używany, przygotować do zamieszkania. Było to sprzątanie generalne, zarówno budynku wewnątrz jak i zewnątrz.

Dziękuje w imieniu goszczących u nas uchodźców z Ukrainy panom Strażakom z OSP w Bierwcach, którzy przybyli pierwsi i w poniedziałek od godziny 8.30, rozpoczęli prace związane z przygotowaniem budynku do zamieszkania. To podziękowanie składam na ręce pana Wojciecha Bednarka.

Za panami Strażakami przybyły panie szczególne z Bierwiec i z innych wiosek naszej parafii. Podziękowanie to z kolei składam na ręce pani sołtys Dorocie Król. Dziękuje także pani Magdalenie Wójcik z Bierwiec oraz innym paniom. Wiele z nich przychodziło także w inne dni, czy właściwie codzienne i zawsze były chętne do pomocy. Np. wczoraj panie m. in. segregowały i układały przywiezione dary.

Tych darów jest naprawdę wiele. Trzeba je było odpowiednio poukładać, posegregować.

Dziękuje bardzo mieszkańcom wszystkich miejscowości, za pomoc w przygotowaniu budynku i złożone dary. Dziękuję Radnym z naszego terenu, Stowarzyszeniom i Sołtysom naszej parafii. Dziękuję państwu Jadwidze i Zbigniewowi Gut z Wierzchowin za dostarczone pralek automatycznych. Dziękuję i wszystkim innym osobom za okazane wielkie serce, za poświęcony czas, za trud za zakup różnych potrzebnych artykułów: żywności, środków czystości, mebli (głownie łóżek), wersalek i małych łóżeczek dla dzieci, stolików, szafek kuchennych, materacy, pościeli, poduszek, poszewek, ręczników, ubranek dla dzieci, obuwia, podstawowych leków i termometrów do mierzenia temperatury ciała.

Dziękuje za ofiarowaną i przywiezioną, lodówkę. Na taką ilość osób oraz ilości produktów jedna była niewystarczająca. Dziękuję pani radnej Ewie Ofiara z Bierwiec za jej szybkie zorganizowanie.

Dziękuje za ofiarowanie 2 pralek, kuchenki do gotowanie, dwóch pełnych butli z gazem, telewizora, zabawek dla dzieci.

Zabawek jeszcze by się trochę więcej przydało. Np. deskorolka, hulajnoga jeszcze jedna, jakiś nieduży rowerek.

Dziękuje za udostępnienie swoich samochodów i przywóz różnych towarów.

Dziękuje sołectwu Wierzchowiny za ofiarowanie 700 kg. ekogroszku do ogrzewania budynku. Podobne za ekogroszek dziękuję państwu Wojciechowskim z Bierwiec i państwu Rędzia z Woli Bierwieckiej.

Dziękuje także za ofiarowaną znaczna ilość drewna opałowego do pieca. Zakupiłem czujnik wycieku gazu i czujnik czadu, czyli tlenku  węgla, dla zwiększenia bezpieczeństwa naszych gości. Dziękuję za pomoc w obsłudze pieca i centralnego ogrzewania.

Za pomoc szczególnie w tych pierwszych dniach przygotowań, dziękuje panu Wójtowi Gminy Jedlińsk Kamilowi Dziewierzewi.

Za pośredniczenie w sprowadzeniu kilku rodzin uchodźców dziękuje pani Renacie Chodowicz z Wielogóry i naszej pani Organistce Ewelinie Górskiej. Panie udostępniły w internecie swój numer telefonu i pośredniczyły w przyjmowaniu uchodźców.

Dziękuje panu Piotrowi Jończykowi z Wierzchowin. W szczególności za uruchomienie obiegu wody i centralne ogrzewanie. Było kilka w miarę niedużych, ale jednak różnych usterek, przeróbek, podłączeń. Dziękuje panu Bogdanowi  Adamskiemu za sprawdzenie budynku od strony instalacji elektrycznej. Dziękuje panu Arturowi Kaczmarskiemu i Grzegorzowi Wziątkowi.

Dziękuję za wyposażenie kuchni w naczynia i sztućce. Dziękuje za zakup nowej maszynki do mięsa, nowego miksera i kilku medycznych apteczek, suszarek na bieliznę.

Dziękuje młodzieży zrzeszonej w OSP w Bierwcach za przybycie i pomoc w poniedziałkowy dzień.

Dziękuje za pomoc za złożone dary wielu innym osobom, także z wielu innych parafii: z Jedlińska, z Radomia. Gdy się dowiedzieli ze organizujemy pomoc dla uchodźców sami też przybyli z pomocą. Sądzę, że wszystkich osób pomagających w przygotowaniu budynku na przyjęcie uchodźców było około 40 – 50 osób za co dziękuję całej pafialnej społeczności. Ile kto mógł, na ile mu czas pozwalał pomagał potrzebującym. Dziękuję wszystkim ofiarującym swoje dary i paczki z żywnością i innymi różnymi artykułami, które już wcześniej wymieniłem.

Dziękuje wszystkim ofiarodawcom, którzy swój dar i pomoc złożyli do puszek, które na ten cel były wystawione pod chórem, w niedziele tydzień temu i drugi raz w Środę Popielcową. Z ofiar składanych do puszki z tych dwu dni wpłynęła kwota 5000 złotych.

Jeśli jakiś artykułów czy przedmiotów nie będzie można zdobyć używanych i lub gdy będą musiały być zakupione nowe w sklepie, to będę je kupował oraz opłacał właśnie z tych ofiar składanych do puszki. Np. wykładzina dywanowa do jednego z pokoi, czy jakieś elementy uszkodzonej lub brakującej instalacji wodociągowej i podłączeniowej różnych urządzeń.

W przyszłości z tej kwoty będę opłacał za pobór energii elektrycznej i wody oraz szamba. Gdy zacznie brakować ekogroszku do pieca centralnego ogrzewania zostanie zakupiony z ofiar składanych do puszki, chyba że byłby jakiś jego ofiarodawca.

Jeszcze tydzień temu w niedzielę ogłaszałem, że ofiary te będą przesłane do Caritas Diecezji Radomskiej, ale w ciągu tygodnia sytuacja bardzo się zmieniła i my sami jako parafia będziemy potrzebowali te składkowe ofiary. Dlatego wyśle pismo do ks. dyrektora Caritas w Radomiu, aby nasza bierwiecka parafia została zwolniona z tego obowiązku.

Przydały by się jeszcze: 6 poduszek do spania, zasłony w oknach (proste zwyczajne szczególnie w oknach na parterze). Firanek, a szczególnie zasłon w kilku oknach brakuje.

Jeśli ktoś chciałby ofiarować jakieś produkty żywnościowe to prosiłbym o produkty z długim terminem ważności i nie za dużo na jeden raz. Te krótko terminowe lepiej kupować częściej, a za to w mniejszych ilościach. Pani Renata Chodowicz załatwiła mięso, jako półprodukt w jednej z okolicznych masarni.

Po Mszy św. o godz. 9.00 zapraszam na spotkanie odnośnie pomocy uchodźcom z Ukrainy wszystkich Radnych i sołtysów  z naszej parafii, o czym ogłaszałem w Środę Popielcową.

Dodam ponadto że budynek parafialny gdzie schronienie znaleźli uchodźcy, zgłosiłem zgodnie z prawnym wymogiem do Starostwa Powiatowego w Radomiu.

Ks. Biskup Ordynariusz i Kuria Biskupia w Radomiu zwraca się z prośba aby osoby prywatne przyjmujące pod swój dach uchodźców zgłaszały się do Ks. Proboszcza i otrzymały jednostronicowe proste oświadczenie pobytu Uchodźców,  bądź same je zdobyły. Ja mam je gotowe, wydrukowane w zakrystii.

Te oświadczenia wypełniane są w języku polskim i ukraińskim: imię i nazwisko uchodźcy, data urodzenia, pesel, a więc podstawowe informacje, razem z tzw. klauzulą RODO i danymi teleadresowymi przyjmujących uchodźców. To wszystko jest w pełni zrozumiałe, bo władze państwowe, samorządowe, czy jakieś instytucje chciały by mieś jakąś uporządkowana wiedzę o tych sprawach.

III

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 16.00 na, które zapraszam wszystkich parafian, szczególnie dzieci które przygotowują się do I Komunii Świętej i  młodzież która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Za tydzień pierwsze nabożeństwo Gorzkich Żali po Mszy Św. o godz. 12.00.

IV

Kandydaci do bierzmowania mają swoje spotkanie w przyszłą niedziele po Mszy Św. o godz. 9.00.

V

Dziękuje mieszkańcom Huty za sprzątanie, dbanie o czystość naszej świątyni. Kolejka sprzątających przechodzi teraz na Wierzchowiny (Sakinówki) od strony Bożej Woli.