Ogłoszenia parafialne na niedzielę 11 października 2020 r.

Spis treści

  1. Nabożeństwo różańcowe.
  2. Dziś Dzień Papieski.
  3. Nowi ministranci.
  4. Spotkanie rodziców z klas III.
  5. Dzień Dziecka Utraconego.
  6. Rekolekcje dla Zelatorów KŻR.
  7. Porządkowanie grobów na cmentarzu.
  8. Uroczystość Wszystkich świętych i Dnia Zadusznego – Apel Kurii i Papieża Franciszka.
  9. W przyszła niedzielę 18 października ogólnopolskie liczenie wiernych uczęszczającym na niedzielną Mszę święta i przyjmujących Komunię św.

VIII.

Z każdym dniem zbliżamy się do miesiąca listopada, do uroczystości Wszystkich Świętych i dnia Zadusznego. Niektórzy już rozpoczęli prace porządkowe na grobach swoich bliskich. Dbając o groby naszych bliskich, trzeba nam jednak także dbać o środowisko, o przyrodę o czyste i zdrowe powietrze. Apel w tej sprawie przygotowała także Kuria Radomska.

Kilka lat temu Unia Europejska zarzucała Polsce że w naszym kraju jest słabo rozwinięty recykling, czyli odzysk ze śmieci tego, co się da na nowo, po przerobieniu wykorzystać. Zarzucano Polsce że zbyt wiele śmieci jest u nas nie segregowane i są one ze sobą zmieszane. Naciskano na władze polskie aby coś z tym zrobiły, bo Polska zostawała w tyle.

Stąd wzięły się  zaostrzone przepisy odnośnie recyklingu i segregacji śmieci. Podwyższone wymagania odnośnie do Polski, odnośnie gmin, ale także gospodarstw indywidualny, czyli segregacji odpadów i śmieci które sami wytwarzamy w naszych domach, ale także podwyższone wymagania odnośnie cmentarzy parafialnych i komunalnych.

Papież Franciszek w encyklice „Laudato si” napisał że jesteśmy odpowiedzialni za innych i świat, mając na myśli poszanowanie przyrody. „Jeśli ludzie  zanieczyszczają Ziemię substancjami trującymi, to wszystko są grzechy”. Ludzie muszą dbać o Ziemie, bo Ziemia to nasz wspólny dom, który do zamieszkanie powierzył nam Bóg.

Dlatego coraz częściej słyszymy słuszne prośby i uwagi o odpowiedzialność i ograniczenie, a nawet rezygnację ze składania na cmentarzach sztucznych wiązanek i sztucznych kwiatów.

Samo ich wyprodukowanie, a jeszcze bardziej utylizacja, recykling, obciążają środowisko, ponieważ mają w sobie dużo szkodliwych, trujących związków, szczególnie ołowiu. Na wysypiska śmieci jest coraz trudniej wywozić sztuczne wiązanki i sztuczne kwiaty. Same firmy wywozowe też coraz niechętniej  odbierają je z cmentarzy.

Natomiast rozpad, biodegradacja naturalnych wieńców i żywych kwiatów, jest znaczne łatwiejszy i nie zatruwa środowiska. Naturalne wieńce czy żywe kwiaty gdy uschną, łatwiej wywieź na wysypisko i zutylizować, niż te sztucznie wytworzone.

Wskazana jest także rozwaga w doborze oraz ilości zapalanych zniczy i świec. Bywały takie sytuacje ze z powodu zbyt dużej ilości świec i szczególnie sztucznych wieńcy, dochodziło do tego ze zapalały się groby. Ogień i temperatura była tak duże ze niszczyły nagrobną płytę, którą potem trzeba było wymieniać na nową. Na naszym cmentarzu w Bierwcach, także były takie przypadki.  Dużo sztucznych wiązanek, dużo świec, powiał silny wiatr, przewrócił palącą się lampkę i pożar na grobie gotowy.

Je też stawiam na grobach swoich bliskich lampki, kwiaty i znicze,  bo są wyrazem pamięci i wdzięczności, ale wiem na pewno, są one mniej skuteczne w duchowej pomocy dla naszym zmarłych. Bardziej pomożemy swoim zmarłym jeśli odmówimy chodźmy jedną dziesiątkę różańca, choćby jedną Koronkę do Bożego Miłosierdzia i czy choćby tylko jeden pacierz czy jakąś inna modlitwę, niż gdy zapalimy wiele, czy nawet bardzo wiele lampek.

Świece i znicze nigdy nie będą różne skuteczne i pomocne naszym zmarły jak modlitwa. Są tacy  którzy wolą zapalić całe opakowanie lampek, niż pomodlić się. Nie wiem dlaczego tak się u niektórych dzieje. Czy brak im wiary w siłę modlitwy, czy też dlatego że wstydzą się pomodlić. Bywa ze te lampki postawione w  listopadzie jednego roku stoją wypalone, do listopada następnego roku. I to nie zawsze dlatego że rodzina mieszka daleko. Bo bywa że rodzina mieszka blisko.

Uważam ze na pewno dobrze robią ci, którzy tydzień czy najpóźniej dwa tygodnie po       1 listopada, w połowie listopada, przyjeżdżają na cmentarz, usuwają zwiędłe czy przemarznięte kwiaty i nadmiar wypalonych lampek. Z kilku dziesięciu lampek zostawiają kilka czy kilkanaście i do nich wstawiają nowe wkłady, a pozostałe wypalone lampki wynoszą na śmietnik. Bywa że po gwałtownych burzach i wichurach te lampki spadają z grobów i tłuką się. Wtedy trzeba już zbierać nie tyko  wypalone lampki ale i potłuczone szkło.

Już o tym mówiłem wiele razy, o tym mówił  śp. ksiądz kanonik Władsław Kosiec, o tym mówią także księża w innych parafiach, czy zarządcy cmentarzy komunalnych np. na Firleju,  aby segregować wynoszone śmieci na cmentarzu.

Wiele osób ma dobry zwyczaj, że śmieci z grobów wkładają do przyniesionych   z domu dużych reklamówek lub worków foliowych. Wtedy w reklamówce te śmieci jest łatwiej przenieść do śmietnika.

Byłoby jeszcze lepiej, aby te wrzucone do reklamówki śmieci, nie tylko przynieś i zostawić przy śmietniku, ale odpowiednio samemu posegregować. Przy śmietniku wyjmujemy śmieci z reklamówki i sami segregujemy. Oddzielnie szkło, oddzielne, plastik, oddzielnie matał i jeszcze oddzielne uschłe kwiaty.

Może zrobić jeszcze inaczej, że mamy ze sobą nie jedną dużą reklamówkę czy jeden duży foliowy worek, ale np. 3 mniejsze reklamówki i przy grobie od razu robimy sami selekcję odpadów. A wtedy nie musimy już tego robić przy śmietniku. Przy śmietniku zostawiamy tylko śmieci już wcześniej posegregowane. Nie liczymy na to że zrobi to ktoś za nas, że ktoś będzie zaglądał do naszego worka i będzie sam segregował.

Intencje mszalne – 11 – 18 październik 2020r.

Niedziela –  11 październik 2020r.  

Godz. 7.00 – Od żony i dzieci z rodzinami – za sp. Janusza Gawrońskiego w 1 r. śmierci, Janinę, Edwarda Gawrońskich.

Godz. 9.00 – Petronela Kołodziejczak z Kruszyny – za śp. Cecylię, Franciszka, Stanisława, Woźniaków, Marię, Adama, Edwarda Krawczyków, Stanisława Kołodziejczaka.

Godz. 12.00 – Dz – bł w intencji Anety i Marcina Sumińskich z Bierwiec w r. ślubu, o zdrowie, potrzebne łaski i opiekę Matki Bożej dla Jubilatów, dzieci i całej rodziny.

Poniedziałek – 12 październik 2020r. 

Godz. 15.30 –  Helena Frączyk z Bierwiec – za śp. Antoniego, Józefę Albinowskich, Wojciecha Frączyka.

Godz. 16.00 – Różaniec.

Godz. 16.30 –  Od zony i dzieci z rodzinami – Dz – bł w intencji Tadeusza Chmielewskiego z Jeziorna w kolejną rocznicę urodzin, o zdrowie, dalsze Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Jubilata, i całej rodziny.

Godz. 17.00 – Od uczestników pogrzebu za śp. Janinę Warmijak w 7 dzień po śmierci.

Wtorek –  13 październik 2020r.   

Godz. 15.30 – Od wnucząt – za śp. Edwarda Szymańskiego w 10 r. śmierci i Zofie Szymańską.

Godz. 16.00 – Różaniec.

Godz. 16.30 – Od uczestników pogrzebu za sp. Marcina Ofiarę w 30 dzień po śmierci.

Środa14 październik 2020r.

Godz. 15.30 –  Teresa Jędrasiewicz z Zielonki – za sp. Józefa, Mariannę Galińskich, zmarłych z rodziny Galińskich, Rychlów i Jędrasiewiczów.

Godz. 16.00 – Różaniec.

Godz. 16.30 – Od uczestników pogrzebu za śp. Tadeusza Rudzińskiego.

Czwartek15 październik 2020r.

Godz. 15.30 – Teresa Potrzebowska z Kruszyny – za śp. Mariannę w r. śmierci, Jana, Helenę, Tadeusza Zegarków, Mariana Potrzebowskiego.

Godz. 16.00 – Różaniec.

Godz. 16.30 – Józef Koperski z Wierzchowin – za śp. Jadwigę, Jana, Aleksandrę, Bronisława Koperskich.

Piątek – 16 październik 2020r.

Godz. 15.30 –  Iza Sawicka z Kruszyny – za sp. Henryka, Tomasza, Ernesta Żarłok, Józefę, Stanisława Adamskich.

Godz. 16.00 – Różaniec.

Godz. 16.30 – Edyta Boryczka z Kruszyny – za śp. Jana, Mariusza Boryczka,  Adama, Annę, Kazimierza, Mirosława Kacperczyków, Wincentego, Józefę Urbaniak.

Sobota –  17 październik 2020r.

Godz. 7.00 – Bożena Bień z Osady Janki –

Godz. 12.00 – Chrzest – Gabriel Kochanowski z Sakinówki.

Godz. 15.00 – Msza święta ślubna – Marta Gizicka z Sakinówki i Jakub Kupis z Radomia.

Godz. 16.00 – Różaniec.

Godz. 16.30 –  Marcin Sumiński z Bierwiec – za śp. Eugeniusza w r. śmierci, Helenę, Kacpra Górka.

Niedziela –  18 październik 2020r.  

Godz. 7.00 – Bogdan Adamski z Kruszyny Stacja – za śp. Tomasza  w r. śmierci, Henryka, Ernesta Żarłoków, Józefę, Stanisława Adamskich.

Godz. 9.00 – Danuta Jabłońska z Kruszyny – za śp. Jana, Genowefę, Władysława, Teresę Jabłońskich, Zofię, Stanisława Malczewskich, Krystynę, Adama Gut.

Godz. 12.00 – Od żony i dzieci – dz – bł w intencji Sylwestra Króla z Bierwiec w 50 r. urodzin, o zdrowie, dalsze Boże Błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej.