Ogłoszenia duszpasterskie – 9 kwietnia 2020 r.

  1. W Wielki piątek obowiązuje post ścisły.
  2. Zachęcam, aby w Wielki Piątek rozpocząć Nowennę przed Uroczystością Niedzieli Bożego Miłosierdzia.

Spis treści:
I. Modlitwa przed Śniadaniem Wielkanocnym w rodzinie
II. Bp. Tomasik Zachęca do duchowego przeżywania Triduum Paschalnego
III. Jak przeżywać Triduum w rodzinie

I. Modlitwa Przed Śniadaniem Wielkanocnym. Błogosławieństwa potraw na stół Wielkanocny

Stół nakrywa się białym obrusem udekorowanym bukszpanem. Obok zastawy na stole może znaleźć się okolicznościowa dekoracja: baranek wielka­nocny z czerwoną chorągiewką, na której widnieje złoty krzyżyk. Baranek może być na „łące” z rzeżuchy lub z młodych pędów owsa.

We flakonie mogą być ułożone bazie ze srebrnymi kotkami i pierwsze wiosenne kwiaty oraz gałązki zie­leni. Na środku stołu umieszcza się paschał rodzinny, baranka wielkanocnego oraz koszyczek ze święconymi pokarmami. Na osobnym talerzu powinny być jajka pokrojone na ćwiartki oraz posypane solą i pieprzem.

Uczestnicy śniadania dzielą się nimi, składając sobie życzenia. Gospodarz domu powinien złożyć życzenia wszystkim, niezależnie od składanych indywidualnie. Na stół podaje się także niepoświęcone pokarmy, które zostały przygotowane do spożycia, np. różne sałatki, napoje, owoce itd.

Spożywanie pokarmów winna poprzedzić wspólna modlitwa o Boże błogosławieństwo dla rodziny. Modlitwę można poszerzyć o wezwanie w intencji Kościoła, o dary Ducha Świętego, o pokój na ziemi oraz w intencji cierpiących i samotnych.

Wersja I

Zapalając paschał rodzinny (lub świecę) umieszczony na stole, głowa rodziny podnosi go, mówiąc:

Ojciec: Zmartwychwstał Pan prawdziwie. Alleluja.

Wszyscy: Bogu niech będą dzięki. Alleluja.

O: Z radością gromadzimy się dzisiaj w naszej wspólnocie rodzinnej, aby uro­czyście świętować pamiątkę Zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa. Życzę nam wszystkim tu obecnym, aby pokój i radość zagościły w naszych ser­cach. Życzę, byśmy wszyscy byli świadkami Zmartwychwstałego Chrystusa w dzisiejszym świecie i gdziekolwiek będziemy, byśmy oznajmiali, że Pan rze­czywiście zmartwychwstał. Ogarnijmy myślą i sercem wszystkich naszych krew­nych i przyjaciół, żyjących i zmarłych, ogarnijmy cały świat i prośmy:

W: Ojcze nasz, któryś jest w niebie…

Matka odczytuje fragment Ewangelii wg św. Łukasza (Łk24,36-43)

Matka: Czytanie z Ewangelii według św. Łukasza:

A gdy rozmawiali o tym, On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: „Pokój wam!” Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. Lecz On rzekł do nich: „Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie Mnie i przekonajcie się: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam”. Lecz oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: „Macie tu coś do jedzenia?” Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i jadł wobec nich.

M: Oto Słowo Pańskie

W: Chwała Tobie Chryste

O: Niech ta woda święcona przypomni nam nasze zanurzenie chrzcielne w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa.

Ojciec kropi wodą święconą wszystkich i składa życzenia wielkanocne, np. takie:

O: Wieść o zmartwychwstaniu Pana przemieniła Apostołów i napełniła ich wielką radością. Niech radość ta będzie również naszym udziałem. Życzę nam wszyst­kim, by Chrystus Zmartwychwstały stale był gościem naszego domu, a pokój, który głosił całemu światu stale gościł w naszych sercach. Na znak wzajemnej życzliwości i miłości podzielmy się święconym jajkiem, symbolem życia, a naszą modlitwą ogarnijmy naszą rodzinę, zmarłych, naszych sąsiadów, naszą Parafię, Kościół Powszechny i cały świat: Ojcze nasz…

O: Boże, Ty w dniu dzisiejszym pokonałeś śmierć i otworzyłeś nam wieczność przez Twojego Jednorodzonego Syna, spraw, abyśmy wraz z Nim zasiedli do uczty niebieskiej w Twoim Królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. 

W: Amen

Następnie ojciec podaje każdemu kawałek święconego jajka, po czym wszyscy składają sobie życzenia i zasiadają do stołu i z radością spożywają potrawy. Jeżeli nie ma ojca czy matki, liturgię prowadzi ktoś z domowników.

Modlitwa po posiłku

O: Uczniowie poznali Pana. Alleluja.

W: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

O: Módlmy się. Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które Chrystus nam wysłużył przez swoją śmierć i zmartwych­wstanie i w swoim miłosierdziu nam udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

W: Amen.

Wersja II

Błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego („Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, 2, Katowice 2001, nr. 1347-1350)

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

O: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

W: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego:

I. Czytanie z 1 Tes 5, 16-18 (Zawsze się radujcie). 

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo

II. Ewangelia: Mt 6, 31 ab.32b-33 (Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?)

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

O: Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

W: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

O: Uczniowie poznali Pana. Alleluja

W: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

O: Módlmy się. Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

W:Amen.

II. Bp Tomasik zachęca do duchowego przeżywania Triduum Paschalnego

Do duchowego przeżywania Triduum Paschalnego zachęcił biskup radomski Henryk Tomasik. Po raz pierwszy od czasów zakończenia drugiej wojny światowej nie będzie wspólnej Mszy Krzyżma w radomskiej katedrze i odnowienia przyrzeczeń kapłańskich.

Bp Tomasik powiedział, że epidemia wywołana przez koronawirusa jest wielką niespodzianką dla świata. – I dla każdego z nas. Ma ona wymiar medyczny, społeczny, ekonomiczny oraz religijny. Stwarza wielkie problemy. Rodzi także wielkie dobro. Podziwiamy pracę służb medycznych: lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, zespołów karetek pogotowia, pracowników przychodni, laboratoriów, diagnostyków, salowych, sprzątaczek, pracowników administracji szpitali i przychodni – mówi ordynariusz radomski.

Przypomina przy tym, że „pracę dla społeczeństwa podejmują służby zapewniające porządek i bezpieczeństwo, ekspedientki, piekarze, dostawcy, służby oczyszczania miasta, pracownicy wodociągów, kierowcy komunikacji zbiorowej, urzędnicy oraz reprezentanci wielu innych zawodów”.

Bp Tomasik w imieniu księży diecezji radomskiej złożył też wyrazy wielkiej wdzięczności wszystkim zatroskanym o zdrowie Polaków i służących naszemu społeczeństwu.

– Dziękuję również wolontariuszom, którzy pomagają samotnym i chorym. To są wielkie doświadczenia dobra, które istnieje wśród nas – dodał ksiądz biskup w rozmowie z Radiem Plus Radom.

1 kwietnia zakończyły się rekolekcje wielkopostne w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu, którym przewodniczył bp Henryk Tomasik. Transmitowało je Radio Plus Radom. – Rekolekcje głoszone w pustej katedrze były wyjątkowym doświadczeniem, trudnym doświadczeniem. Jedyny plus takiej sytuacji to była świadomość łączności duchowej. Dzisiaj doświadczamy braku bycia we wspólnocie. Ale uświadamiany sobie, że jesteśmy Kościołem – powiedział bp Tomasik.

Po raz pierwszy od zakończenia drugiej wojny światowej nie będzie wspólnej Mszy Krzyża w radomskiej katedrze i odnowienia przyrzeczeń kapłańskich. – Nie będzie uroczystej celebracji, ale księża będą łączyli się z nami duchowo – stwierdził ksiądz biskup.

Bp Henryk Tomasik zachęcił wiernych do duchowego przeżywania Triduum Paschalnego, największego święta chrześcijańskiego. – Zachęcam do oglądania transmisji internetowych, abyśmy trwali w łączności duchowej i we wspólnocie wyznawali naszą wiarę – powiedział biskup radomski.

W Wielki Czwartek (9 kwietnia) o godz. 10 bp Henryk Tomasik będzie przewodniczył Mszy Krzyżma. W czasie celebracji zostanie pobłogosławiony olej chorych, olej katechumenów i konsekrowane Krzyżmo. O godz. 18 ordynariusz przewodniczył będzie Mszy Wieczerzy Pańskiej.

Liturgii Wielkiego Piątku, która rozpocznie się o godz. 18, przewodniczył będzie bp Tomasik.

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 20. Przewodniczył jej będzie bp Piotr Turzyński.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego (12 kwietnia) o godz. 6 bp Tomasik, oznajmiając radość Poranka Wielkanocnego, udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem miastu i całej diecezji radomskiej, stojąc przed wejściem do katedry. Następnie będzie przewodniczył Mszy św. rezurekcyjnej.

Celebracje transmitowane będą przez Radio Plus Radom, z wyjątkiem Mszy Krzyżma, i na stronie internetowej katedry: www.katedra.radom.pl. Ponadto w Wielki Piątek w Radiu Plus Radom można będzie wysłuchać rozważań Drogi Krzyżowej o godz. 17.15.

III. Jak przeżyć Triduum w rodzinie

Wielki Czwartek

Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w wielu kościołach był obrzęd obmywania nóg – symbol wzajemnej  służby. W tym roku nie będzie go ze względu na epidemię. – Może trzeba byłoby przygotować miednicę i przeżyć taki moment, kiedy ojciec rodziny symbolicznie umyje wszystkim nogi. Potem można spokojnie usiąść i porozmawiać, co to znaczy ten obrzęd.

Warto po liturgii spotkać się na kolacji, porozmawiać, pobyć po prostu ze sobą. – Warto odłożyć smartfony, by mieć czas dla siebie. Może dobrym tematem jest Eucharystia. Rodzice mogą powspominać ważne Eucharystie, które przeżyli, (np. swoją I Komunię świętą) podzielić się tym, dlaczego ważne jest dla nich przyjmowanie Ciała Chrystusa.

Można też pomodlić się w intencji kapłanów w dzień pamiątki ustanowienia sakramentu kapłaństwa.

Wielki Piątek

To dzień męki Chrystusa. Warto wspólnie przeżyć Drogę Krzyżową. – Może poprosić dzieci, by przygotowały poszczególne stacje. Znajdziemy je  w intrenecie lub naszych książeczkach, modlitewnikach. Może warto ustawić krzyż na stole, zadbać o jakiś wystrój, żeby było trochę inaczej. Potem o godz. 15 zachęcam do znalezienia czasu na osobistą modlitwę.

Proponuje także przeczytanie Męki Pan Jezusa według św. Jana z podziałem na role. Dobrym pomysłem jest domowa adoracja krzyża, ucałowanie przez członków rodziny. W liturgii przewidziana jest rozbudowana modlitwa powszechna zakończona wezwaniem „Ciebie prosimy – wysłuchaj nas Panie”. – To niech będzie taka spontaniczna modlitwa. Zwłaszcza  najmłodsze dzieci są w stanie takie modlitwy sformułować.

Wigilia Paschalna

Cechą charakterystyczną jest rozbudowana liturgia słowa. – Może warto podzielić te czytania tak, by każda z osób mogła je przeczytać. Można odnowić przyrzeczenia chrzcielne, by wszyscy członkowie rodziny jeszcze raz potwierdzili przynależność do Pana Jezusa. Wszystkie Konieczne czytania i przyrzeczenia chrzcielne odnajdziemy w intrenecie.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

To najważniejsza, najbardziej radosna niedziela w ciągu roku, zachęca do radości choćby przez śpiew. Można znaleźć w intrenecie pieśni chwały, dziękczynienia i zaśpiewać z dziećmi.