Ogłoszenia parafialne na niedzielę 19 marca 2023 r.

Spis treści

  1. Intencje mszalne
  2. Droga krzyżowa i Gorzkie Żale
  3. Spotkanie z kandydatami do bierzmowania
  4. Spowiedź chorych
  5. Jajka dla seminarium
  6. Duchowa adopcja
  7. Droga Krzyżowa ulicami Radomia
  8. Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski

I

Intencje mszalne – 19 – 26 marzec 2023 r. 

Niedziela – 19 marzec 2023r.    

Godz. 7.00 –  Halina Krupa z Bierwiec – za sp. Elżbietę Konarską w r. śmierci, Józefa, Mariannę, Eugeniusza, Pawła, Mariannę Krupa, Ignacego, Mariannę Majchrzak.

Godz. 9.00 – Od córek – za sp. Helenę, Józefa Nowakowskich.

Godz. 12.00 –  Od brata i rodziny Świątkowskich – dz – bł w intencji Sylwestra Światkowskiego z Budek Wierzchowskich w 50 r. urodzin, i za Teresę i Krzysztofa Światkowskich w 52 r. ślubu, o zdrowie, dalsze Boże błogosławieństwo i opieki Matki Bożej.

Poniedziałek – 20 marzec 2023r.

Godz. 7.00 – Od uczestników pogrzebu – za śp. Kazimierza Rudeckiego.

Godz. 7.30 – Od uczestników pogrzebu – za śp. Krystynę Kaczmarską w 30 dzień po śmierci.

Wtorek – 21 marzec 2023r.   

Godz. 7.00 – Od uczestników pogrzebu – za śp. Piotra Sułka.

Godz. 10.30 – Pogrzeb śp. Mariana Jęczkowskiego z Bierwiec.

Środa – 22 marzec 2023r.  

Godz. 7.00 – Od uczestników pogrzebu – za śp. Andrzeja Chojnackiego w 1 r. śmierci.

Czwartek – 23 marzec 2023r.

Godz. 7.00 –

Piątek – 24 marzec 2023r. 

Godz. 7.00 – Od żony i dzieci – dz – bł w intencji Mariana Jarosza z Kruszyny Stacja w rocznicę urodzin,        o zdrowie, dalsze Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej dla Jubilata, żony, dzieci, wnucząt i całej rodziny.   

Godz. 16.00 – Droga Krzyżowa.

Godz. 16.30 –  Krystyna Bolek z Wierzchowin –

Sobota – 25 marzec 2023r.   

Godz. 7.00 – Od uczestników pogrzebu – za śp. Genowefę Nowińską.

Godz. 7.30 – Alicja Kowalczyk z Sakinówki – za śp. Edwarda, Jana, Mariannę Sznyr, Juliannę, Adama Sosińskich, Mariana i Mariannę Kowalczyk.

Niedziela – 26 marzec 2023r. 

Godz. 7.00 – Za Parafian.

Godz. 9.00 –  Od żony, synów, synowych i wnucząt – dz – bł w intencji Krzysztofa Ofiary z Bierwiec      w 60 r. urodzin, o zdrowi, dalsze Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej.

Godz. 12.00 – Od dzieci z rodzinami – dz – bl w intencji Celiny Dawidowskiej z Huty w 89 r. urodzin,              o zdrowie, dalsze Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej.

II

Zapraszam w każdy piątek Wielkiego Postu na nabożeństwo – Drogi Krzyżowej o godz. 16.00. 

Nabożeństwo Gorzkich Żali – w niedzielę po Mszy Św. o godz. 12.00.

III

W  dzisiejszą niedzielę po Mszy św. o godz. 9.00 spotkanie z kandydatami do sakramentu bierzmowania.

IV

Spowiedź chorych w domach przed świętami w piątek 31 marca, od godz. 9.00. Chorych można zgłaszać w zakrystii, kancelarii na plebani lub telefonicznie.

V

Podtrzymujemy naszą wieloletnią tradycje ofiarowania przez nasza parafię jajek, jako dar dla naszego radomskiego seminarium. Proszę aby sołtysi naszej parafii zbierali je tak jak każdego roku. Jajka do seminarium zawiozę w Wielkim Tygodniu, we wtorek 4 kwietnia.

VI

25 marca każdego roku w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest obchodzony Dzień Świętości Ludzkiego Życia, obrony życia, od poczęcia do naturalnej śmierci. Zachęcam aby także w tym roku  podjąć się Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W naszej parafii już od kilkunastu la,t 25 marca podejmujemy duchową adopcję dziecka poczętego, którego życie jest zagrożone i w modlitwie jednej dziesiątki różańca każdego dnia, towarzyszymy temu dziecku przez 9 miesięcy, czyli do 25 grudnia.

W naszej parafii każdego roku ponad 20 osób podejmuje się duchowej adopcji. Ulotki informacyjne czym jest duchowa adopcja i deklaracje duchowej adopcji wyłożone są na klęczniku w przejściu pod chórem. Duchowa adopcję rozpoczniemy w naszej parafii w najbliższa sobotę 25 marca na Mszy św.   o godz. 7.00. Osoby które podejmują się duchowej adopcji, proszę aby jeśli mają możliwość były na tej Mszy świętej i przyniosły ze sobą wypełnioną deklarację.

  1. W Niedzielę Palmową 2 kwietnia br., odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami miasta Radomia. Pragniemy pozostać przy tej pięknej tradycji, stanowiącej rodzaj wspólnego podsumowania naszego przeżywania Wielkiego Postu i bardziej bezpośredniego wejścia w tajemnicę Męki           i Śmierci Chrystusa uobecnianej w liturgii Wielkiego Tygodnia.Do uczestnictwa w tej Drodze Krzyżowej zapraszamy i zachęcamy nie tylko młodzież, ale wszystkich mieszkańców Radomia i okolic. Rozpocznie się ona
    o godz. 19.00 na placu przy kościele św. Jana w Radomiu (Fara), a zakończy przy Katedrze Opieki NMP. Będzie jej przewodniczył i rozważania poprowadzi
    Bp Marek Solarczyk.

ŚWIĘTY JAN PAWEŁ WIELKI

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski

W ostatnich dniach mamy do czynienia z bezprecedensowym atakiem na osobę i wizerunek Świętego Jana Pawła II. Dzieje się to w Ojczyźnie Papieża, który jak nikt inny rozsławił imię Polski na całym świecie. „Papież Jan Paweł II – pisał burmistrz Rzymu z okazji jego beatyfikacji – zostawił niezatarty znak na historii chrześcijaństwa oraz na historii narodów Europy i całego świata. Ojciec Święty Wojtyła stał się symbolem, przewodnikiem, zarówno dla osób wierzących, jak i niewierzących. Był Papieżem, którego wkład okazał się decydujący dla obalenia komunizmu oraz tych wszystkich doktryn, które zmierzały do przekreślenia wszelkiej godności i wolności istoty ludzkiej. Liczne narody odnalazły w nim pokłady ogromnej siły, zdolnej do przekazywania piękna wiary i wartości z nią związanych.”

Papież Franciszek z okazji kanonizacji przypomniał, że Karol Wojtyła zanim wyruszył, by przemierzać drogi świata, dorastał do służby Chrystusowi i Kościołowi w swojej Ojczyźnie, w Polsce. „Dziękuję narodowi polskiemu i Kościołowi w Polsce za dar Jana Pawła II” – powiedział Franciszek i podkreślił, że Papież Polak nadal inspiruje nas poprzez słowa, pisma, gesty, styl posługi, cierpienie przeżywane z heroiczną nadzieją. „Inspiruje nas jego całkowite powierzenie się Chrystusowi, Odkupicielowi człowieka i Matce Bożej.”

Święty Jan Paweł II to jeden z największych rodaków w naszych dziejach. Jest także ojcem naszej wolności. Szedł przed nami jak Mojżesz – wyprowadził z domu niewoli, przeprowadził przez Morze Czerwone i przypomniał nam tablice Bożych przykazań. Stanął w szeregu wielkich proroków, potężnych w słowie i czynie. Wskazywał drogę, chronił przed niebezpieczeństwem, przestrzegał przed uwikłaniem w ciernie zła i grzechu. Brał nas na swoje ramiona i z miłością odnosił do Chrystusowej owczarni

Poeta i myśliciel cenił i kochał polską kulturę, historię i tradycję. Wielki i wymagający nauczyciel zatroskany był o dziedzictwo, któremu na imię Polska. On z tego dziedzictwa się wywodził, w nim się wychowywał i wzrastał, ono go ukształtowało. Był z tego dziedzictwa dumny i nie wstydził się tego wyznać przed światem. A jednocześnie był tego świata pierwszym obywatelem, szedł do wszystkich narodów. Okazywał szacunek dla każdej kultury, historii i tradycji. Apelował o duchową jedność Europy, przypominał jej chrześcijańskie korzenie, z których wyrasta nasza kultura i cywilizacja.

Jego pielgrzymki do Ojczyzny były wielkimi rekolekcjami dla narodu, milowymi kamieniami naszej historii, tchnieniem Ducha Świętego w sumienia umęczonych i zdezorientowanych rodaków. Wypowiadał słowa mające sprawczą moc, zdolne pchnąć historię kraju i losy ludzi na nowe tory:  „Niech zstąpi Duch Twój”, „Pokój Tobie Polsko, Ojczyzno moja!” „Każdy powinien mieć swoje Westerplatte!” „Nie lękajcie się być świętymi!” „Miejcie wyobraźnię miłosierdzia!”. Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. Dla nich Papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie.

Wobec podejmowanych ostatnio na szeroką skalę prób zdyskredytowania osoby i dzieła św. Jana Pawła II, raz jeszcze apelujemy do wszystkich o uszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych naszych rodaków. Przeprowadzony proces kanonizacyjny, a w tym, dogłębna, naukowa analiza historyczna, nie pozostawia wątpliwości odnośnie do świętości Jana Pawła II.

Czy pozwolimy odebrać sobie ten skarb na podstawie dziennikarskiego omówienia materiałów, wytworzonych przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa? Zostało ono dokonane z pominięciem warsztatu naukowego, w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, innych istniejących dokumentów, raportów czy opracowań. Materiały SB ukazują przede wszystkim skalę inwigilacji osoby kardynała Karola Wojtyły. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której wstydzić się i tłumaczyć musieliby ci, którzy sprzeciwiali się komunistycznej dyktaturze, a nie ci, którzy inwigilowali obywateli, pisali donosy, współpracowali z komunistycznym reżimem, prześladowali wierzących i łamali ludzkie sumienia.

Orzeczenie Kościoła o świętości człowieka nie jest wydawane na podstawie jego pojedynczych decyzji lub ich braku. Bierze się pod uwagę całość życia i działalności oraz zrodzone z nich owoce.

Jako papież, św. Jan Paweł II, zaliczył krzywdę wyrządzaną dziecku w sferze seksualnej do najcięższych przestępstw. Zobowiązał wszystkie episkopaty świata do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach. Wierni jego wskazaniom, podejmujemy dzisiaj troskę o bezpieczeństwo młodych w strukturach kościelnych. Czujemy się zobowiązani, aby wszystkich zranionych poprzez ludzi Kościoła wysłuchać i przyjść im z konkretną pomocą.

Dziękujemy wszystkim, którzy z wielką odwagą i stanowczością bronią dobrego imienia Świętego Jana Pawła II. Apelujemy, aby nie wykorzystywać osoby Papieża Polaka do celów bieżącej polityki. Zachęcamy do modlitwy za wstawiennictwem Świętego Jana Pawła II za naszą wspólnotę kościelną i narodową. Nie pozwólmy odebrać sobie poczucia dumy i radości z przynależności do Chrystusowego Kościoła. Nie dajmy się podzielić, brońmy wspólnie naszych najcenniejszych wartości.

Biskupi zebrani na 394. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 14 marca 2023 roku