Ogłoszenia parafialne na niedziele 27 listopada 2022 r.
Spis treści
- Intencje mszalne
- Godzinki o NMP
- Rekolekcje Adwentowa i Spowiedź adwentowa
- Medaliki
- I Czwartek, Piątek i Sobota miesiąca
- Świece na stół adwentowy
- Cmentarz parafialny
- Opłatki
- Bierzmowani
I
Intencje mszalne – 27 listopad – 4 grudzień 2022r.
Niedziela – 27 listopad 2022r.
Godz. 6.30 – Godzinki o NMP
Godz. 7.00 – Jolanta Tarnowska z Sakinówki – za sp. Henryka w r. śmierci i Józefę Tarnowskich.
Godz. 9.00 – Jan i Janina Majak z Wczasowej – za śp. Helenę, Feliksa Majak, Jana, Zofie Sawickich, zmarłych z rodziny Majaków i Sawickich, Janinę Bębeńca, ks. Władysława Kosiec, Marię Podsiadło, Stanisława, Tadeusza Podsiadło, zmarłych z rodziny Podsiadłych i Krystynę Sawicką.
Godz. 12.00 – Dz – bł w intencji Marty Trzeciak z Czarnego Ługu w 18 r. urodzin, o zdrowi, dalsze Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej w dorosłym życiu.
Poniedziałek – 28 listopad 2022r.
Godz. 6.00 – Godzinki o NMP
Godz. 6.30 – Halina Krupa z Bierwiec – za śp. Mariannę Krupa w r. śmierci, Józefa, Eugeniusza, Pawła, Mariannę Krupa, Elżbietę Konarską, Ignacego, Mariannę Majchrzaków.
Godz. 7.00 – Od żony z dziećmi – za sp. Tadeusza Sumińskiego w 1 r. śmierci.
Wtorek – 29 listopad 2022r.
Godz. 6.00 – Godzinki o NMP
Godz. 6.30 – Jan Krupa z Bierwiec – za śp. Stanisława w r. śmierci, Cecylię, Teresę, Wiesława, Juliannę, Józefa Krupa.
Godz. 7.00 – Od rodziny – za sp. Andrzeja z okazji imienin, Mariana Nowińskich, zmarłych z rodziny Nowińskich, Małków i Kowalczyków.
Środa – 30 listopad 2022r.
Godz. 6.00 – Godzinki o NMP
Godz. 6.30 – Od uczestników pogrzebu – za sp. Genowefę Nowińską w 30 r. śmierci.
Czwartek – 1 grudzień 2022r.
Godz. 6.00 – Godzinki o NMP
Godz. 6.30 – Od uczestników pogrzebu – za sp. Antoniego Sieradzkiego.
Piątek – 2 grudzień 2022r. I Piątek miesiąca
Godz. 6.00 – Godzinki o NMP
Godz. 15.00 – Spowiedź.
Godz. 16.00 – Elżbieta Flis z Bierwiec – za śp. Aleksandrę, Jana Sąpór, Tadeusza i Bogdana Kocińskich.
Sobota – 3 grudzień 2022r. I Sobota miesiąca
Godz. 6.00 – Godzinki o NMP
Godz. 6.30 – Zygmunt Jabłoński z Sakinówki – za sp. Janinę Jabłońską w 27 r. smierci, Stanisława, Antoninę Jabłońskich. Po Mszy św. Nabożeństwo I Sobotnie.
Niedziela – 4 grudzień 2022r. Rekolekcje Adwentowe
Godz. 6.30 – Godzinki o NMP
Godz. 7.00 – Maria Bień z Huty – za sp. Sławomira Bienia w r. smierci, Stanisława, Rozalię, Stanisława, Jana Bień.
Godz. 9.00 – Helena Frączyk z Bierwiec – za sp. Józefę, Antoniego Albinowskich, Wojciecha, Stanisławę, Franciszka, Edwarda Frączyk.
Godz. 10.30 – Od córek z rodzinami – za śp. Mariana ostatka w 25 r. smierci, Helenę i Józefa Ostatek.
Godz. 12.00 – Za Parafian. Chrzest – Klara Kowalczyk z Zielonki.
II
Zapraszam przez cały okres Adwentu na śpiew Godzinek O NMP, a po nich na Msza św. zwaną Roratnią o NMP. Począwszy od jutra Msze św. na dniu powszednim w dolnej kaplicy.
III
Tradycyjnie w 2 Niedzielę Adwentu w naszej parafii Rekolekcje Adwentowe, które poprowadzi ks. Karol Piłat wice Dyrektor Caritas diecezji radomskiej. Za tydzień 4 Msze św. o godz. 7.00; 9.00; 10.30 i 12.00. Spowiedź następnego dnia w poniedziałek od 9.00 do 12.00 i od 15.00 do 16.00.
IV
W przeszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 10.30 poświęcenie medalików dla dzieci z klas III.
V
W tym tygodniu I Czwartek, Piątek i Sobota miesiąca. Spowiedź chorych w domach od godz. 9.00. Spowiedź w kościele w dolnej kaplicy od godz. 15.00 do 16.00. W sobotę nabożeństwo I Sobotnie po Mszy św. roratniej czyli o godz.7.00.
VI
Od dzisiejszej niedzieli możemy nabyć świece Caritas na wigilijny stół w ramach dorocznej akcji, Wigilijnego dzieła pomocy dzieciom. W tym roku są 4 wzory świec. Piramida, kula i złoty walec w cenie 20 złotych i świeca mała w cenie 10 złotych.
VII
Jak wiemy stary cmentarz zapełnia się coraz bardziej i jest konieczność jego rozbudowy, powiększenia. Kilka tygodni temu podawałem w ogłoszeniach, po moim spotkaniu z Radnymi i Sołtysami, że cmentarz traktowany jest jak budowla i będzie musiał mieć wykonany plan budowlany, wykonany przez projektanta, którzy zna się na projektowaniu tego typu nietypowych budowli.
Teren cmentarz około 1 hektar, będzie przez parafie wykupiony od Lasów Państwowych.
Cmentarz musi mieć w planie wykonanie ogrodzenia, ujęcia wody, śmietnika, parkingu, rozplanowane alejki i sektory na grobowce, aby było łatwe dojście do każdego grobowca. Te prace mają być wykonane w projekcje budowlanym, jako konieczne, obowiązkowe jeśli cmentarz, przez Nadzór Budowlany i Sanepid ma być dopuszczony do grzebania ciał zmarłych.
Sporządzenie projektu budowlanego podjął się pan architekt Maciej Psyk. Pan Maciej Psyk powiedział mi że zna nasza parafię, i na jej terenie wykonywał już wcześniej różnorakie prace planistyczne.
Miedzy innymi budynek nowej szkoły w Bierwcach i budynek Ośrodka Zdrowia w Bierwcach, a także inne parce w różnych wioskach na terenie naszej parafii i co najważniejsze, w kilkunastu innych parafiach już wykonywał projekty budowlane cmentarzy i dobrze wie jakie etaty, jakie czynności, po kolei należy wykonać sporządzając projekt cmentarza.
Bardzo wiele z tych czynności pan Maciej Psyk weźmie na siebie i je wykona je osobiście. Wie do jakiego urzędu trzeba jechać, wie z kim w danym urzędzie należy rozmawiać, wie jakie dokumenty należy przygotować i jak je sporządzić. Wydział Geodezji w Radomiu, Starostwo Powiatowe, Nadzór Budowlany, Sanepid, Gmina Jedlińsk. Oczywiście wszystkiego za jednym przyjazdem w urzędzie się nie załatwi.
Pan Psyk oszacował koszt prac, które przez niego będą wykonywane na 50 tysięcy złotych. W ramach tej kwoty 50 tysięcy wykona następujące prace i czynności.
– Rozpocznie od inwentaryzacja terenu istniejącego cmentarza w obszarze sąsiadującym z planowaną rozbudową
– Sporządzenie projektu koncepcyjnego (wstępny) rozbudowy cmentarza
– Przygotowanie wniosku do Sanepidu w Radomiu, o zgodę na grzebanie zmarłych na nowym cmentarzu
– Następnie będzie zabiegał o uzyskanie warunków technicznych na doprowadzenie wody do celów gospodarczych
– Pozyskanie kilku różnych map do celów projektowych
– Sporządzenie projektu architektoniczno – budowlanego
– Uzyskanie uzgodnienia w zakresie zgodności z przepisami sanitarno-epidemiologicznymi
– Sporządzenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę
– Uzyskanie w imieniu Inwestora pozwolenia na budowę
– Sporządzenie projektu technicznego instalacji wodnej
– Sporządzenie projektu technicznego ogrodzenia terenu cmentarza
– Sporządzenie projektu technicznego placu gospodarczego, śmietnik i dojazdu do miejsc parkingowych
– Zarejestrowanie w urzędzie Nadzoru Budowlanego dziennika budowy
– Zgłoszenie w Nadzorze Budowlanym w Radomiu zamiaru rozpoczęcia robót budowlanych
– Ustanowienie kierownika budowy
– Prowadzenie dokumentacji budowy
– Skompletowanie dokumentacji powykonawczej
– Uzyskanie ostatecznej decyzji zgody na użytkowanie nowego cmentarza i chowania ciał zmarłych
Jak więc słyszymy koszty budowy nowego cmentarza są dość znaczne, dlatego ofiary składanie za opłatki na wigilijny stół i ofiary składane w czasie tegorocznej wizyty duszpasterskiej, kolędowej przeznaczone są w całości na budowę nowego cmentarza. Na ten cel jest na koncie parafialnym w banku w Jedlińsku jest zgromadzona kwota ponad 100 tysięcy złotych, kwota dość znaczna ale i tak na pewno nie wystarczająca, aby wykonać wszystkie konieczne prace i uzyskać zgodę Nadzoru Budowlanego i Sanepidu na dokonywanie pochowków w nowej część cmentarza.
Niektóre prace związane z budową cmentarza będziemy wykonywać sami, jakieś prace porządkowe po wycince drzewa przez uprawnioną firmę, prace związane z budową, postawieniem ogrodzenia cmentarza. Cmentarz musi być w całości ogrodzony. Wykup terenu, przęsła ogrodzeniowe, kostka na alejki i inne materiały budowlane, opłaty urzędowe i sam projekt budowlany, tego już sami nie zrobimy, za to musimy zapłacić, zakupić.
Gdy przyjdzie odpowiednia pora poproszę na kolejne spotkanie Radnych i Sołtysów z terenu naszej parafii, i poproszę wszystkich parafian, tak aby z każdej wioski do pomocy przy tych pracach przyszła grupa parafian, mężczyzn. Niektóre prace wykonami sami, będzie to jakaś oszczędność kosztów, ale za inne będziemy musieli zapłacić, wszystkiego sami nie wykonamy.
Stary cmentarz zakładany był latach 50 minionego wieku. Pierwszy pochówek był w roku 1957. Ówczesne pokolenie, parafian żyjących w tamtych czach, przygotował cmentarz na pochówek dla siebie i dla następnych pokoleń. W 1957 r. większości z nas nie było jeszcze na świecie, albo byli małymi dziećmi, bądź ludźmi bardzo młodymi. Stary cmentarz zapełnia się. I teraz nasze pokolenie przygotowuje nowe miejsce pochówku, jeśli już nie dla siebie, bo niektórzy mają rodzinne grobowce, to dla następnych pokoleń naszej Biereckiej parafii, tak jak to uczyniły te wcześniejsze pokolenia w latach 50 minionego wieku.
VIII
W przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 7.00, dokonam poświęcenia opłatków na wigilijny stół. Po opłatki przychodzimy sami, podobnie jak przez ostatnie lata wyłożone będą w koszu obok chrzcielnicy.
Jak więc słyszymy koszty budowy nowego cmentarza są dość znaczne, dlatego ofiary składanie za opłatki na wigilijny stół i ofiary składane w czasie tegorocznej wizyty duszpasterskiej, kolędowej przeznaczone są w całości na budowę nowego cmentarza. Tak aby prace przy budowie cmentarza, gdy już na to uzyskamy zgodę, poszły szybko i sprawnie, aby się nadmiernie nie przeciągały.
IX
Dziś po Mszy św. o godz. 9.00, spotkanie z kandydatami od przyjęcia sakramentu bierzmowania.