Ogłoszenia parafialne na niedzielę 13 lipca 2025 r.
Spis treści:
- Nowy biskup pomocniczy
- Świecznik wotywny
- Pielgrzymka
- Monitoring cmentarza
- Tydzień św. Krzysztofa
- Intencje mszalne
I
12 lipca 2025 roku Ojciec Święty Leon XVI, mianował nowego biskupa pomocniczego naszej diecezji radomskiej. Został nim ks. Krzysztof Dukielski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie. Modlimy się za biskupa nominata, prosząc dla niego o niego o Boże błogosławieństwo w biskupiej posłudze.
II
Do naszej parafii sprowadziłem specjalny świecznik, zwany świecznikiem wotywnym, który będzie stał z boku w przejściu pod chórem. Świecznik wotywny służy do zapalania świec wotywnych w celach religijnych i modlitewnych. Zapalenie świecy wotywnej jest wyrazem naszej modlitwy.
Raz jest to bezpośrednia prośba skierowana do Boga o potrzebną łaskę, innym razem jako prośba o wstawiennictwo Matki Bożej lub jakiegoś świętego, ale także jako wyrażenie pamięci o zmarłych z naszej rodziny.
Zamawiamy za nich Msze święte, ale po Mszy świętej nie zawsze możemy pojechać pomodlić się nad ich grobami i zapalić świeczkę. Nie możemy, bo odległość daleka, bo nie mamy aż tyle wolnego czasu, czy możliwości dojazdu do cmentarza w innej parafii. I wtedy wierni w różnych parafiach, jeśli jest taka możliwość, zapalają w swojej parafialnej świątyni świecę wotywną dla zmarłych z rodziny.
Płomień świecy symbolizuje zanoszoną do Boga ufną modlitwę i jakąś konkretną intencje skierowane ku Bogu. Każda przyjęta Komunia Święta powinna mieć jakąś konkretną wypowiedzianą przed Bogiem intencję, ale zapalenie świecy wotywnej także powinno mieś jakąś wypowiedzianą w myślach przed Bogiem intencje. Świecę wotywną zapalamy prosząc o coś Pana Boga dla siebie lub dla kogoś innego, ale świeca wotywna palona jest także jako podziękowanie Panu Bogu za już otrzymaną Bożą pomoc, za już wysłuchaną modlitwę.
Płomień świecy zawsze dąży ku górze, a wraz z nim do nieba, do Boga podążają nasze modlitwy, prośby, podziękowania. Zapalamy świece, aby ich płomyki przedłużały nasz krótki pobyt w kościele i nawet jeśli wychodzimy już ze świątyni, o świeca wotywna płonie nadal i przypomina nasze modlitewne intencje.
W niektórych świątyniach spotyka się świeczniki wotywne elektryczne, które też są dobre, ale jednak już nie przypominają żywego płomienia prawdziwej świecy.
Światło, w tym światło świec, uznawane jest za święte, symbolizuje obecność samego Boga. Bóg objawił się Mojżeszowi w ogniu w krzewie ognistym, nieco później słup ognia prowadził Izraelitów na pustyni gdy wychodzili z Egiptu. Bóg w ogniu objawiła się Mojżeszowi na górze Synaj gdy otrzymał od Boga tablice z 10 Bożymi przykazaniami.
Światło prawdziwej świecy, prawdziwego ognia używanie jest w czasie sprawowania sakramentu chrztu świętego. W Wielką Sobotę święcimy ogień i nowy paschał. Świece święcimy w święto Matki Bożej gromnicznej i zapalamy gromnice w czasie gwałtownych burz. Świecę paschalną zapalamy także na Mszy świętej pogrzebowej.
Święcę wotywną możemy zapalić wchodząc lub wychodząc ze świątyni. Ale lepiej zapalić ją na początku, wchodząc do kościoła na Mszę świętą. Ta wotywna świeca pali się około 1,5 godziny i chętnym jeśli ją zapalimy, będzie przypominać o zanoszonej do Boga intencji lub będzie wzmacniacz nasze Bogu podziękowanie.
Ten nasz świecznik wotywny ma specjale dostosowane do niego świece wotywne, wykonane z parafiny o najwyższej jakości, parafiny trzykrotnie oczyszczanej, trzykrotnie filtrowanej, tak aby nie kopciła, nie dymiła. Pod koniec spalana świecy, po około 1,5 godziny, resztki świecy samoczynnie wpadają do środka i gasną natychmiast zanurzając się w wodzie. Bo w środku świecznika jest pojemnik z wodą. Dlatego te świece można zostawić palące się nawet na noc, po zamknięciu kościoła. Świecznik wotywny i świece wyprodukowane są w Irlandii. Zawsze będę dokupywał oryginalne świec, żadnych zamienników, tylko oryginalne aby nie dymiły.
Świeczniki te sprawdziły się i już są stosowane w wielu kościołach na wioskach, w miastach w dużych katedrach, bazylikach, sanktuariach m.in. na Jasnej Górze, Wawelu, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
III
Na dzień 22 lipca (wtorek) odbędzie się jednodniowa, autokarowa pielgrzymka do sanktuarium maryjnego w Licheniu i w drodze powrotnej do sanktuarium św. siostry Faustyny Kowalskiej. Do jej rodzinnej parafii, do kościoła gdzie była ochrzczona i do jej rodzinnego domu, tam gdzie się urodziła i spędziła młodość prze wstąpieniem do zakonu.
W Licheniu po Mszy św. zwiedzanie sanktuariów, byłoby to zwiedzanie z wynajętym przewodnikiem. Podobnie tez poproszę kogoś w sanktuarium siostry Faustyny aby, także tam był naszym przewodnikiem. Jest zamówiony autokar na 48 osób. Wyjazd o godzinie 6.00. Powrót około godziny 20.00. Bardzo proszę o potwierdzenie aktualności wyjazdu i wpłatę 160 złotych. Są jeszcze wolne miejsca.
IV
Na naszym parafialnym cmentarzu w został zamontowany monitoring cmentarza. Zestaw kamer,
anten nadawczych i akumulatora zasilającego.
Monitoring, alarmy zakłada coraz więcej osób prywatnych, a chyba jeszcze więcej różanego rodzaju firm, instytucji, zakładów pracy. Coraz więcej monitoringu całodobowego jest na parafialnych i komunalnych cmentarzach. Na wszystkich cmentarzach zdarzają się kradzieże, zniszczenia, dewastacje czy nielegalne przywożenie śmieci. Takie sytuacje zdarzały się i na naszym cmentarzu. Nie były nagminne, ale się zdarzały. Niewłaściwe postepowanie było zauważalne szczególnie na naszym parafialnym cmentarnym śmietniku, składowisku cmentarnych odpadów.
Cmentarne odpady to: po wypaleniu szklane znicze i lampki, plastikowe zużyte wkłady do lampek, uschłe wieńce i kwiaty, doniczki z ziemia. To są cmentarne odpady, które mają prawo byś na wysypisku śmieci. Wszystkie innego rodzaju odpady są nielegalne, najczęściej, potajemnie, nielegalnie podrzucane wieczorem lub w nocy na parafialny śmietnik.
Zdarzało się że były to pozostałości materiałów budowlanych np. styropian, uszkodzone, umywalki, zlewy, innym razem jakieś plastikowe duże elementy samochodów osobowych np. zderzaki samochodowe, opony do kół samochodowych, jakieś zabawki, pluszowe misie dla dzieci i wiele razy jakieś słoiki czy butelki po alkoholu, jakieś artykułu spożywcze, obierki po ziemniakach. Wszystko to później idzie na wagę, na ważenie i zwiększa ciężar śmieci, a tym samym zwiększa koszty, zwiększa opłaty za wywóz śmieci.
Tu jest jeszcze problem innego rodzaju. Umowa miedzy firmą wywozową a składowiskiem śmieci mówi wyraźnie, że śmieci z cmentarza mają byś odpadami cmentarnymi. A więc znicze, lampki, wkłady po lampkach, uschłe wieńce i kwiaty. Wszystkie inne śmieci nie są odpadami cmentarnymi i składowiska śmieci nie chcą takich zmieszanych odpadów, zmieszanych z innymi domowymi, budowlanymi, spożywczymi, nie chcą przyjmować, bo to jest dla nich późniejszym problemem z segregacją.
Można się dziwić dlaczego tak niektórzy robią. Przecież tak łatwo dziś oddać śmieci. Wystarczy odpowiedniego dnia wystawić je w pojemniku lub worku przed budynek posesji, a odpowiednie służby bezproblemowo zabiorą je na wysypisko śmieci, w odpowiednie dla nich miejsce.
I po cóż komuś potajemnie podrzucać śmieci na cmentarz lub wywozić do lasu, czy na pobocze drogi. Jeśli jakoś osoba niewłaściwe postępująca zostanie nagrana na monitoring, to najpierw spokojne, polubownie porozmawiam z nią aby naprawiła to co źle uczyniła, jeśli to nie poskutkuje to zgłoszę to do odpowiednich organów.
V
Przyszła niedziela 20 lipca, rozpoczyna tydzień świętego Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących. Tak jak każdego roku po każdej Mszy św. poświęcenie pojazdów drogowych. Ofiary składane w czasie poświęcenia przeznaczone są dla organizacji Miva Polska, wspierająca w środku transportu polskich misjonarzy.
VI
Intencje mszalne – 13 – 20 lipiec 2025r.
Niedziela – 13 lipiec 2025r.
Godz. 7.00 – Od rodziny – za śp. Krystynę Maj w 6 r. śmierci i Stanisława Maja.
Godz. 9.00 – Teresa Rudecka z Bierwiec – za śp. Kazimierza Rudeckiego w 3 r. śmierci, Józefa, Mariannę, Stanisława Rudeckich, Tadeusza Lisa i Jana Kapustę.
Godz. 12.00 – Za Parafian.
Godz. 13.00 – Chrzest – Szymon Trzciński z Kruszyny.
Poniedziałek – 14 lipca 2025r.
Godz. 7.00 – Od uczestników pogrzebu – za śp. Franciszka Kalbarczyka.
Godz. 7.30 – Stanisław Flis z Bierwiec – za śp. Stefanię, Jana, Krzysztofa, Zbigniewa Flis.
Wtorek – 15 lipiec 2025r.
Godz. 7.00 – Od żony – za śp. Krzysztofa Świątkowskiego w 1 r. śmierci, Władysława, Mariannę, Arkadiusza, Huberta, Adama Świątkowskich.
Środa – 16 lipiec 2025r.
Godz. 7.00 – Grażyna Cichowlas z Czarnego Ługu – za śp. Jana Staniszewskiego w 30 r. śmierci, Bolesławę Kurowską, Janinę i Franciszka Cichowlas.
Czwartek – 17 lipiec 2025r.
Godz. 7.00 – Od uczestników pogrzebu – za śp. Jana Króla.
Godz. 7.30 – Od rodziny – za śp. Krystynę i Antoniego Sieradzkich.
Piątek – 18 lipiec 2025r.
Godz. 7.00 – Od uczestników pogrzebu – za ś. Janinę Kołataj.
Godz. 7.30 – Od uczestników pogrzebu – za śp. Marcina Zawadę.
Sobota – 19 lipiec 2025r.
Godz. 7.00 – Anna Jabłońska z Kruszyny – za śp. Mariana, Mariannę, Stanisława, Tadeusza, Zenobię, Adama, Wandę, Jabłońskich, Zofię, Stanisława, Jerzego, Edwarda Gołąbek.
Godz. 7.30 – Agnieszka Babut z Bierwiec – za ś. Mariannę Kujawiak z racji imienin, Józefa Kujawiaka, Helenę, Jana, Mariannę, Tadeusza, Zegarek, Mariana Potrzebowskiego, Krzysztofa Świerczyńskiego.
Godz. 8.00 – Waldemar Kosakowski – za śp. Annę, Rocha Adamczyk, Krystynę, Tadeusza Majchrzak.
Niedziela – 20 lipiec 2025r.
Godz. 7.00 – Od żony – za śp. Piotra Cichockiego w 4 r. śmierci.
Godz. 9.00 – Jolanta Gorlowska i Małgorzata Szymańska – za śp. Mariannę, Piotra Nowakowskich, Annę i Józefa Bolek.
Godz. 12.00 – Od dzieci – dz – bł w intencji mamy pani Marianny Janiec z Kruszyny, w 90 r. urodzin, o zdrowie, dalsze Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej.